Find out the following in the electric circuit given below in the figure:

Ques: Find out the following in the electric circuit given in figure:


(a) Effective resistance of two 8 Ω resistors in the combination,

(b) Current flowing through 4 Ω resistor,

(c) Potential difference across 4 Ω resistance,

(d) Power dissipated in 4 Ω resistor, 

(e) Difference in ammeter readings, if any.

Ans: (a) Effective resistance, the two 8 Ω resistors in parallel,

R = 8×8 / 8+8
   = 4

(b) equivalent resistance = 4 + R = 8 Ω

So, current through 4 Ω = I = V/R = 8/8 = 1A
 
(c) Potential difference = V = IR = 1×4 = 8 V

(d) Potential dissipated = I²R = I² × 4 = 4 V

(e) No difference, since the ammeters are connected in series and the same amount if current pass through them, so the reading of both the ammeters will be same. 






Comments

Popular posts from this blog

Diagonal Relationship between Beryllium and Aluminium || Relation between Beryllium and Aluminium

Computer science Solutions term 1 || Objective Type Questions MCQS || Objective Answers Class 12 Solution || Computer Science ||

Simple Calculator using Tkinter

MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS